top of page

dr n. o zdr. Szymon Zielonka

Optometrysta kliniczny

 

Ukończyłem studia magisterskie z optometrii klinicznej na Salus University (USA) w 2011 r. Uzyskałem stopień doktora na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w 2019 r. W aktywności zawodowej skupiam się na pracy w gabinecie oraz edukacji specjalistów i pacjentów. Edukuję pacjentów, prowadząc bloga „Tata Optometrysta” na Facebooku (ponad 17 tysięcy obserwujących) i Instagramie. Uczę studentów w Społecznej Akademii Nauk i Wyższej Szkole Nauk o Zdrowi. Prowadzę regularne szkolenia dla pracowników branży optycznej i ochrony zdrowia (m.in. dla firmy Hoya, Optyka Tracewicz, Vision Express). Programuję i wydaję aplikacje do rehabilitacji wzroku. Moje głównie obszary zainteresowań to zaburzenia widzenia obuocznego i akomodacji, percepcja wzrokowa i problemy w nauce, komunikacja z pacjentem oraz skiaskopia.

 

W pracy z pacjentem najważniejsza jest empatia. Uważam, że humanizm w ochronie zdrowia nie powinien być tylko pustym sloganem, ale podstawą budowania relacji z drugim człowiekiem i niesienia mu pomocy. W mojej pracy jestem wierny idei medycyny opartej na faktach (evidence based medicine) i holistycznemu podejściu do pacjenta. Staram się dokładnie poznać problemy wzrokowe pacjenta i ustalić plan działania zgodnie z jego indywidualnymi oczekiwaniami i możliwościami. 

Ucząc, kieruję się dwoma zasadami:

-Zanim przekażę wiedzę, muszę dogłębnie zrozumieć nauczany materiał. Dopiero wtedy mogę przedstawić zagadnienie w możliwie jak najbardziej przystępnej formie, nie tracąc najważniejszych treści.

-Bycie ekspertem w danej dziedzinie nie wystarczy do tego, żeby być dobrym nauczycielem. Dzięki mojemu doświadczeniu w edukacji wiem, na jakie problemy podczas przyswajania nowych umiejętności napotykają kursanci i studenci. Wiem, jak te trudności pokonać.

Prywatnie jestem miłośnikiem muzyki barokowej, współczesnej i opery. Gram na violi da gamba, klawesynie i fortepianie.

IMG_3787.jpg
bottom of page